Seria kradzieży kart w Tokio

W Tokio odnotowano serię włamań do sklepów z kartami kolekcjonerskimi. Popularność kart Pokemon TCG jest stale wysoka. Tylko od zeszłego lata (2022), szkody zostały oszacowane na dziesiątki milionów jenów.

Według źródła w Departamencie Policji Metropolitalnej w Tokio, Pokemony i inne kolekcjonerskie karty zostały skradzione z kilku sklepów w dzielnicy Akihabara w stolicy Japonii, pomiędzy listopadem a grudniem ubiegłego roku. Sklep w Machida na przedmieściach Tokio miał 60 skradzionych kart o łącznej wartości około 8,5 miliona jenów – i to na samym początku grudnia. We wszystkich przypadkach złodzieje włamali się do sklepów w późnych godzinach nocnych, gdy sklep był zamknięty.

Co najmniej pięć przypadków włamań do sklepów z kartami kolekcjonerskimi zostało potwierdzonych w Tokio od lata 2022 roku. „Nigdy nie słyszałem o przypadkach dziejących się tak sukcesywnie” – powiedziało wysokie rangą źródło w DPM w Tokio.

Na tle rosnącego rynku gier karcianych ceny kart używanych gwałtownie wzrosły. Wiele czynników mogło mieć na to wpływ. Jednym z nich może być pandemia Koronawirusa. Innym, chęć zainwestowania funduszy w coś innego niż papierowe pieniądze, które tracą na wartości.

Zdarzały się również przypadki, w których ludzie oszukiwali innych kolekcjonerów, aby odsprzedać je dla zysku. W jednym z przypadków, 25-letni bezrobotny mężczyzna z Sapporo został aresztowany 14 grudnia przez MPD, za rzekomą kradzież około 1000 kart Pokemon ze sklepu internetowego przy użyciu karty kredytowej innej osoby. Uważa się, że skradzione karty zostały odsprzedane w lokalnym sklepie.

Według Japońskiego Stowarzyszenia Zabawek (日本玩具協会), krajowy rynek gier karcianych miał wzrost czwarty roku z rzędu. W 2021, osiągnięto około 178,2 miliarda jenów, przy czym około 20% całkowitego rynku zabawek w roku do marca 2022 r, to dochód z kolekcjonerskich kart Pokemon.

„Karty, które są rzadkie, często zmieniają właściciela, a transakcje opiewają na miliony jenów. Ceny niektórych kart używanych rosną lub spadają o 50% w ciągu jednego dnia. To absurd. Karty kolekcjonerskie (japońskie) są coraz bardziej popularne za granicą”, powiedział pracownik sklepu z kartami w Akihabarze, zauważając, że turyści kupują sporo kart w samej Japonii.

„Karty kolekcjonerskie stają się łatwym celem kradzieży, ponieważ są sprzedawane po wysokich cenach” – powiedziało źródło z DPM. „Trudno jest zidentyfikować miejsce pobytu skradzionych kart, ponieważ nie są one ponumerowane i mogą zostać zabrane za granicę” – dodał.

Więcej...

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments